Jak wybrać dobre wino

Czym się kierować w wyborze wina

Nie każdy musi być koneserem lub wykwalifikowanym kiperem, by poradzić sobie doborem wina. By jak najskuteczniej wyeliminować błędy w jego wyborze warto poznać kilka zasad.

Wino dobieramy zgodnie ze swoimi preferowanymi smakami. Zasada ta jest logiczna i całkiem prosta, każdy z nas zdaje sobie sprawę jakie smaki lubi- słodkie, kwaskowate, cierpkie. W przypadku smaków słodkich najlepiej sięgnąć po wina słodkie lub półwytrawne. Wina słodko-kwaśne, to np. chateau partarrieu. Fan smaków łagodnych nie sięgnie po wytrawne wino, które zasmakuje komuś kto lubi mocną kawę bez mleka czy czekoladę.

Wina białe są zazwyczaj lżejsze niż wina czerwone.

  1. Wiek wina nie zawsze świadczy o jego dobrym smaku – wina przechowywane przez lata i długo leżakujące dostępne są raczej tylko w sklepach specjalistycznych oraz bezpośrednio w winnicach. W dyskontach warto zwrócić uwagę na datę butelkowania, gdyż większość tamtejszych win ma jedynie 2-3 lata przydatności do spożycia. Poza tym warto pamiętać, że w przypadku win białych- lepsze są te „młodsze”.
  2. Cena. Wysoka cena win luksusowych często jest zaporowa dla przeciętnego konsumenta. Jednak rynek winiarski oferuje szereg win w przystępnych cenach i świetnej jakości. Droższe wina świetnie sprawdzą się jako oryginalny i wystawny prezent. 
  3. Czytanie etykiet – to bardzo istotna zasada, gdyż to tam zawarte są wszystkie niezbędne informacje o danej butelce:
  • Nazwa wina lub posiadłości, winnicy czy szczepu winogron.
  • Nazwa producenta.
  • Apelacja – czyli zastrzeżone miejsce pochodzenia, w którym obowiązują rygorystyczne zasady uprawy. Zamiast apelacji może być też informacja czy to wino stołowe czy regionalne.
  • Rocznik – często pomijana informacja w przypadku win stołowych lub gdy wino zawiera mieszane rocznikowo szczepy (takie wina to np. szampany).
  • Zawartość alkoholu i pojemność butelki.
  • Informacje dodatkowe np. czy wino leżakowało w beczkach.
  1. Denko butelki. Przyjęło się, że im głębsze jest denko butelki, a ścianki grubsze, tym wino jest lepsze, ponieważ ma mniejszą ekspozycję na światło. Jednak producenci win często wlewają do takich butelek wina gorszej jakości, wykorzystując tę wiedzę przeciwko konsumentom. w dodatku wklęsłe dno butelki to mit, nie ma ono żadnego wpływu na jakość trunku.
  2. Wino korkowe czy zakręcane. Różnica między korkiem, a zakrętką polega na przepuszczalności powietrza. Korek umożliwia dostawanie się powietrza do wnętrza butelki, w przeciwieństwie do zakrętki. Należy pamiętać, że jeśli wino ma zapach korkowy, czyli ziemisty, pleśniowy i nieprzyjemny, to wino zostało skażone.
  3. Dobre wino kupuje się u specjalisty. To ważna zasada, ponieważ w sklepach specjalistycznych jest odpowiednie naświetlenie i temperatura, w jakiej przechowywane są wina, co daje nam pewność, że ich jakość nie ulegnie obniżeniu.

Gdzie znaleźć specjalistyczny sklep?

Już w większości miast w Polsce znaleźć można sklepy specjalizujące się w sprzedaży win z wyższej i średniej półki. Importowane z wielu krajów w Europie i na świecie, czy produkowane w Polsce – przy odrobinie chęci szybko sprecyzujemy nasze winiarskie preferencje. Wina czerwone, wina białe, wina różowe, wina musujące i spokojne, szampany i wermuty – oferta jest tak bogata, że wybrać można nawet niejeden ulubiony trunek. Jeśli kupujemy dla siebie, to pamiętajmy, że przede wszystkim ma ono nam smakować. Metodą prób i błędów da się stworzyć listę preferowanych win, jednak kierując się powyższymi zasadami można ograniczyć błędy do minimum.

Sklep wina.pl prowadzi sprzedaż internetową i stacjonarną, a ich oferta rozszerzona jest również o akcesoria winiarskie, które sprawią, że każdy wybrany napój będzie w niezwykłej oprawie smakował wyjątkowo.

Dodaj komentarz