Firanki w naszym domu

Historia firanki

Ludziom, już od zarania dziejów zależało na prywatności, zwłaszcza w swoim własnym domu. Pierwsze firanki pojawiły się już w Antyku i spełniały podobne funkcje jak okiennice. Wykonane ze skóry zabezpieczały otwory okienne i drzwiowe, ograniczały przeciągi i blokowały wydostanie się ciepła. Poza tym, izolowały wnętrze domu przed ciekawskimi spojrzeniami innych. Materiał, z którego wówczas były wykonywane nie pełniły w zasadzie funkcji dekoracyjnej, za to zaciemniały pomieszczenie. Po pewnym czasie ciężkie skóry zaczęto zastępować wysuszonymi błonami zwierzęcymi, które przepuszczały nieco światła.
Kiedy w XIII wieku, we Włoszech, rozpoczęła się produkcja szkła, zaczęto wstawiać szyby w oknach. Działo się to powoli i najpierw tylko w bogatych domach, ale był to przełomowy moment, w którym firanki zaczęły pełnić bardziej funkcję dekoracyjną niż użytkową.
W XIV wieku dekoracja okien stała się prawdziwą modą w domach możnych. Przyczyniła się do tego masowa produkcja jedwabiu, z którego szyto firany, a na jedwab stać było tylko najbogatszych. W końcu do firanek dołączyły rozsuwane zasłony, rozwieszone symetrycznie na oknach.

Wiek XIX i XX to prawdziwy szał firanowy. Od ciężkich, przesadzonych, ociekających bogactwem po cieniutkie i delikatne niczym pajęczyna. Do ich produkcji używa się dzisiaj przeróżnych materiałów, stosuje się rozmaite połączenia i zestawienia, by stanowiły prawdziwą ozdobę każdego wnętrza

Firany haftowane czy firany gładkie

Wybór firanek zależy od wielu czynników, poczynając od gustu osoby urządzającej wnętrze, przez rodzaj pomieszczenia w jakim mają zawisnąć, aż po design całego wnętrza.

Firany haftowane świetnie sprawdzą się we wnętrzach nieco romantycznie lub starodawnie urządzonych. Pasować będą też do pomieszczeń utrzymanych w stylu prowansalskim czy angielskim lub folkowym. Nie muszą być już wcale śnieżnobiałe, coraz częściej znajdziemy też subtelny beż czy zróżnicowane odcienie bieli. Spotkamy się tu zarówno z haftami wykonanymi w barwach monochromatycznych ale też w innych kolorach.

Nowoczesnym pomieszczeniom pomogą nieco przełamać surowy charakter i nadać innego spojrzenia na całe wnętrze.
Firany gładkie perfekcyjnie dopasować można do stylu nowoczesnego oraz skandynawskiego. Prosta forma i naturalne, jasne kolory optycznie powiększą pomieszczenie, a mleczna faktura skutecznie ograniczy dostęp światła. Długie, gładkie firany sprawią, że pokój wyda się przytulny a jednocześnie elegancki.

Dodaj komentarz