Najlepsza forma ogrzewania domu!

Jednym z podstawowych problemów właścicieli domów jest wybór środka ogrzewania. Ma być tani, łatwo dostępny oraz przede wszystkim dawać odpowiedni poziom ciepła. Dodając do tego chęć ekologicznego życia wybór nie jest prosty. Istnieje jednak pewne ciekawe rozwiązanie.

Pellet drzewny jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drewnianych, ostatecznie przybiera postać granulatu. Plusy? Wartość opałowa taka jak drewna, niska wilgotność, w trakcie spalania pozostawia niedużą ilość popiołu. Dodatkową zaletą jest duże stężenie niepalnych związków mineralnych w pozostałym popiole. Niska cena, opakowania idealne do podania do pieca, ekologia (wykorzystanie odpadów) i bezpieczeństwo (nie ulega samozapłonowi). Te cechy zadecydowały o rosnącej popularności niepozornego granulatu.

Zdecydowaliśmy się na wybór pelletu zamiast standardowego węgla i co dalej?

Wybór jest spory. Pellet jest produkowany z odpadów drzewnych różnych roślin. Skupmy się zatem na dwóch najpopularniejszych. Pellet dębowy jak nazwa wskazuje powstaje z odpadów dębowych. Swoją popularność zawdzięcza trwałości i dobrej jakości mebli dębowych. Plusem jest również charakterystyczny, niezwykle przyjemny zapach drzewa przy otwieraniu worka przed podaniem do pieca. Jest bardzo ekonomiczny, maksymalna wartość opałowa może wynosić nawet 20 Mj/kg. Cechy charakterystyczne – niska wilgotność i granulacja w okolicach 6 mm. Wyprodukowanie pelletu z dębu jest stosunkowo trudne z uwagi na twardość drzewa. Najczęściej spotykany jest z domieszką innego drzewa, gdyż produkcja taka jest po prostu łatwiejsza. Przy zakupie należałoby zwrócić uwagę na kolor, jasny to znak czystości.

Pellet sosnowy, czy dębowy

Przejdźmy do drugiego rodzaju, czyli pelletu sosnowego. Drzewo sosnowe jest proste w obróbce z uwagi na miękkość. Powstały pellet bardzo dobrze się pali, nie wymaga dużej regulacji podawania i natężenia nadmuchu. Posiada mniejszą wartość energetyczną w porównaniu do dębowego jednak większą opałową w przeliczeniu na kilogramy. Pellet sosnowy posiada także jaśniejszy kolor. Ostateczny wybór przed nami pamiętajmy, że popiół z obu rodzajów świetnie nadaje się jako nawóz do ogrodu. Wypróbujmy więc oba i niech żyje ekologia!

Tagi: , ,
Komentarze 1
  • A gaz nie będzie lepszy, tańszy, i bezpieczniejszy?

    Bartek

Dodaj komentarz